Stavební spořitelny poskytnou nejvíce úvěrů od roku 2010

„Očekáváme, že zájem o úvěry od stavebních spořitelen letos vzroste minimálně o 10 procent. To bude znamenat, že stavební spořitelny zvýší objem poskytnutých úvěrů čtvrtým rokem v řadě a poskytnou největší objem úvěrů za posledních sedm let,“ uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Vladimír Staňura. V roce 2016 poskytly stavební spořitelny podle dat ministerstva financí úvěry v objemu 47,9 miliardy korun.

„Za pokračujícím růstem je především potřeba rekonstruovat. Český bytový fond je zastaralý, byty jsou menší, než je standard v západní Evropě a zároveň hůře vybavené. To vše přispívá především k nárůstu úvěrů v řádu vyšších stovek tisíc korun na tyto rekonstrukce,“ dodal Vladimír Staňura. Průměrná výše úvěru ze stavebního spoření se pohybuje kolem 800 tisíc korun.

K růstu přispívají i příznivé úrokové sazby. Zajištěné úvěry poskytují stavební spořitelny za podobných podmínek jako hypoteční banky, sazby nezajištěných úvěrů začínají i pod čtyřmi procenty.

Naopak vliv nové regulace hypoték ze strany ČNB se příliš neprojevuje. Stavební spořitelny v prvních pěti měsících roku zvýšily objem poskytnutých úvěrů o vysokých 32 procent. Tato regulace ale nemá na prodeje stavebních spořitelen zásadní vliv, k žádnému skokovému navýšení zájmu o úvěry letos na jaře nedošlo.

 „Stavební spoření je cyklický a do jisté míry uzavřený produkt – stavební spořitelny nejdříve musejí nasbírat vklady klientů a poté je rozpůjčovávají. Zatímco v loňském prvním pololetí jsme se soustředili především na vklady a k růstu úvěrů došlo až od léta, letos jsme se od začátku roku zaměřili hlavně na úvěry. Vysoké tempo meziročního růstu úvěrů tak bude ve zbytku roku zpomalovat, proto počítáme za celý rok se zhruba 10procentním růstem,“ vysvětlil Vladimír Staňura.

„Jestli se někde mohou regulace ČNB projevit, tak je to ve střednědobém pohledu na spoření. Zájemci o úvěr budou potřebovat vlastní zdroje a budou si muset naspořit nějaké peníze. A právě pro tento účel by stavební spoření logicky mělo být první volbou,“ uzavřel Vladimír Staňura s tím, že tento vliv se ale může projevit až s delším časovým odstupem.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 5,6 milionu smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, téměř každý čtvrtý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).