Atraktivita stavebního spoření je nejvyšší od roku 2011

Atraktivita stavebního spoření je nejvyšší za posledních 7 let, vyplývá z pravidelného průzkumu agentury IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu. Stavební spoření je v tuto chvíli atraktivní pro 40 % dotázaných. „Stejnou otázku klademe klientům od roku 2011, ještě nikdy po dobu měření nebyla atraktivita tak vysoko. Vidíme přitom především rostoucí zájem mladých klientů o stavební spoření,“ uvedl k průzkumu místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.

Za atraktivní produkt označilo stavební spoření 40 % respondentů. Ještě před třemi lety podobně odpovědělo jen 31 % dotázaných a při vzniku průzkumu v roce 2011 to bylo jen 19 % odpovědí.

„Klienti za největší výhody považují především úrokovou sazbu, státní podporu a možnost budoucího výhodného úvěru. S omezením 100% hypoték do budoucna poroste potřeba mít na pořízení bydlení naspořeny vlastní peníze. Zároveň se zvyšujícími se sazbami ale roste i význam garance budoucí úrokové sazby úvěru,“ zmínil hlavní výhody Jochen Maier.

Z průzkumu dále vyplynulo, že stavební spoření je zajímavé především pro klienty do 29 let a pro respondenty s vysokoškolským vzděláním. Naopak méně zajímavé je pro lidi v předdůchodovém věku. „Mladí lidé se chovají zodpovědně, uvědomují si, že pořízení vlastního bydlení nebude tak jednoduché jako bylo doposud. A chtějí být na tuto situaci připraveni,“ vysvětlil Jochen Maier.

Pro 71 % dotázaných má stavební spoření v České republice budoucnost, to je o 7 procentních bodů více než v minulém průzkumu na podzim loňského roku.

Lepší vnímání stavebního spoření se odráží i ve zvýšených prodejích. ČMSS jako největší domácí stavební spořitelna od počátku roku do konce května uzavřela přes 82 tisíc nových smluv, meziročně to představuje nárůst o více než 50 %. „Počítáme s tím, že za celý rok vzrosteme minimálně o 20 % a dále tak posílíme náš tržní podíl,“ uzavřel Jochen Maier.

Průzkum uskutečnila agentura IBRS v květnu letošního roku na 1000 respondentech z celé České republiky.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

Kontakt: Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí ČMSS, Vinohradská 3218/169, 100 17 Praha 10, e-mail: tomas_kofron@cmss.cz, tel.: +420 225 222 106

 

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 7,6 milionu smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, téměř každý čtvrtý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).