ČMSS do března zvýšila zisk o 14 % na 217 milionů Kč

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), známá také jako Liška, hospodařila v prvním čtvrtletí letošního roku s čistým ziskem 217 milionů korun. Oproti loňským 190 milionům to představuje meziroční nárůst o 14 procent. „K nárůstu zisku nejvíce přispěla příznivá situace na trhu úrokových sazeb a naše nadále velmi kvalitní úvěrové portfolio vedoucí k nízké tvorbě opravných položek,“ vysvětluje hlavní důvody růstu zisku člen představenstva a finanční ředitel ČMSS Ladislav Neuhäuser.

Čisté úrokové příjmy ČMSS tak meziročně vzrostly o 6 procent na 566 milionů korun, příjmy z poplatků a provizí naopak klesly o 4 procent na 134 milionů Kč. Tvorba opravných položek meziročně klesla o 2 procenta na necelých 35 milionů korun.  K růstu zisku přispívá i nákladová disciplína ČMSS, provozní náklady meziročně klesly o 6 procent na 378 milionů Kč.

Objem vkladů ze stavebního spoření vzrostl mírně o jedno procento na 136 milionů Kč, objem úvěrů rostl o 3 procenta na 118,5 milionu. „V letošním roce jsme původně počítali s poměrně razantním růstem objemu nově poskytnutých úvěrů, na tento růst máme dostatek prostředků,“ dodal Ladislav Neuhäuser.

Současná situace se nicméně zřejmě promítne v dalších čtvrtletích v obchodních i finančních výsledcích. „Věříme, že pokles obchodu bude jen krátkodobý, stavební spoření i jeho úvěry mají na trhu silné místo a vždy svou sílu a stabilitu ukazují nejlépe v době poklesu akciových či finančních trhů. Na finanční výsledky bude mít největší dopad snížení mezibankovních úrokových sazeb, odklady splátek úvěrů i obezřetná tvorba opravných položek na případné ztrátové úvěry. Nicméně předpokládáme, že dopad na stavební spořitelny nebude nijak dlouhodobý a zásadní,“ uzavřel Ladislav Neuhäuser.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

Kontakt: Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí ČMSS, Vinohradská 3218/169, 100 17 Praha 10, e-mail: tkofron@csob.cz, tel.: +420 225 222 106

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a jedním z největších poskytovatelů úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 7,8 milionu smluv. ČMSS jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, zhruba každý pátý dům či byt v ČR byl postaven
či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Stoprocentním vlastníkem ČMSS je ČSOB.