ČMSS loni zvýšila provozní zisk o 15 % na 1,95 miliardy Kč, čistý zisk dosáhl 1,1 miliardy

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) v loňském roce hospodařila s čistým ziskem 1,1 miliardy korun. Oproti 1,16 miliardy v roce 2014 to představuje pokles o 5 procent. „Po obchodní stránce jsme loni zaznamenali velice dobrý rok, stavební spoření je v době rozkolísanosti finančních trhů pro klienty bezpečným přístavem. Zároveň se nám daří držet náklady pod kontrolou. Za poklesem čistého zisku jsou především účetní důvody, když došlo ke změně metodiky u tvorby opravných položek,“ vysvětlil předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

 Provozní zisk ČMSS bez započtení opravných položek a daní vzrostl o 15 procent na 1,95 miliardy korun. „Vyšší tvorba opravných položek je způsobena čistě účetní změnou metodiky, podíl nesplácených úvěrů zůstává nadále velmi nízký pod 1,8 procenta,“ dodal.

Čisté úrokové příjmy meziročně vzrostly o 13 procent na 2,57 miliardy korun, naopak příjmy z poplatků klesly o 7 procent na 618 milionů korun. Celkové provozní náklady klesly o procento na 1,23 miliardy korun.

ČMSS je největší domácí stavební spořitelnou, její celková aktiva ke konci loňského roku dosáhla 153,2 miliardy korun, celkově poskytnuté úvěry klientům 120 miliard Kč a objem vkladů 142 miliard Kč.

„Loňský rok byl především ve znamení nízkých úrokových sazeb. To přispělo k sedmiprocentnímu nárůstu zájmu o úvěry, uzavřeli jsme úvěrové smlouvy v objemu téměř 25 miliard korun,“ uvedl Vladimír Staňura. V počtu smluv došlo po předchozím růstu k očekávanému poklesu, nicméně ČMSS navýšila svůj tržní podíl přes 40 procent a zaznamenala tak 2. nejlepší výsledek v historii.

ČMSS je nejvíce úvěrující institucí na českém trhu, v loňském roce přesáhla hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů. Podíl úvěrů vůči poskytnutým vkladům meziročně vzrostl na 85 %.

Pro letošní rok počítá ČMSS s nárůstem v zájmu o nové smlouvy i úvěry. „Stavební spoření nabízí mezi zajištěnými produkty jednoznačně nejvyšší výnos. Právě garance jistého výnosu a bezpečnost tvoří spolu s dlouholetou tradicí největší výhody stavebního spoření. Očekávám proto, že v letošním roce poroste zájem o nově uzavřené smlouvy zhruba o 10 % a stávající zájem bude pokračovat i u úvěrů,“ uzavřel Vladimír Staňura.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

 

ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 5,6 milionu smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, téměř každý čtvrtý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS více než 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).