ČMSS loni zvýšila zisk o 11 procent na 965 milionů korun

Největší domácí stavební spořitelna, ČMSS, loni hospodařila s čistým ziskem 965 milionů korun, meziročně to představuje nárůst o 11 procent. „Díky příznivým tržním úrokovým sazbám se nám podařilo zvýšit úrokové výnosy. Nadále velmi kvalitní zůstává naše úvěrové portfolio, to nám umožnilo výrazně snížit tvorbu opravných položek. A přestože v poslední době výrazně investujeme do online prostředí a vylepšení našich služeb, daří se nám držet stabilní výši nákladů,“ komentoval loňské výsledky hospodaření člen představenstva ČMSS Ladislav Neuhäuser.

Čisté úrokové výnosy ČMSS v loňském roce dosáhly 2,14 miliardy korun a meziročně tak vzrostly o 9 procent. Oproti tomu příjmy z poplatků se snížily o 4 procenta na 611 milionů korun. Celkové provozní náklady vzrostly o 5 procent na 1,38 miliardy korun, nárůst nákladů je způsobený především zvýšenými odpisy nově spuštěných IT aplikací souvisejících s modernější a rychlejší obsluhou klientů. Tvorba opravných položek klesla meziročně o dvě pětiny na 105 milionů korun.

Celková aktiva ČMSS se meziročně nezměnila a dosáhla 147,4 miliardy korun. Celkový objem poskytnutých úvěrů přitom vzrostl o 3 % na 118 miliard Kč, objem klientských vkladů se zvýšil 1 % na 137 miliard Kč. „Máme tak i nadále dostatek vlastních zdrojů na další růst ve financování bytových potřeb. Počítáme s tím, že zájem o úvěry v letošním roce opět poroste,“ dodal Ladislav Neuhäuser.

ČMSS v loňském roce uzavřela 180 tisíc nových smluv o stavebním spoření a poskytla úvěry v objemu přes 20 miliard korun. Je tak jednoznačně nejsilnější stavební spořitelnou s tržními podíly mezi 35 a 42 procenty dle konkrétního produktu. V letošním roce ČMSS očekává, že celkový trh stavebního spoření mírně poroste jak v počtu nových smluv, tak i úvěrů.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a jedním z největších poskytovatelů úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 8 milionů smluv. ČMSS jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, zhruba každý pátý dům či byt v ČR byl postaven
či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Stoprocentním vlastníkem ČMSS je ČSOB.

Kontakt: Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí ČMSS, Vinohradská 3218/169, 100 17 Praha 10, e-mail: tkofron@csob.cz, tel.: +420 725 591 097