ČMSS prožila skvělý úvěrový rok, vzrostl i zájem o spoření

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) uzavřela v loňském roce úvěry za 28,5 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 28 procent. „Je to nejlepší výsledek za posledních devět let a jeden z nejlepších v celé historii ČMSS,“ komentoval výsledky místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.

Za nárůstem úvěrových aktivit jsou především výhodné úrokové sazby. Úvěry od stavebních spořitelen byly totiž loni poprvé po 10 letech levnější než hypotéky, to se odrazilo v prudkém nárůstu zájmu. „Došlo tedy k prudkému nárůstu zájmu o zajištěné úvěry, což se projevilo i v nárůstu průměrné výše úvěru na zhruba 1,2 milionu korun. Stavební spořitelny mají tradičně silnou pozici ve financování rekonstrukcí a modernizací, stále častěji klienti ale přes náš úvěr řeší i nákup nemovitosti,“ dodal Jochen Maier.

Pozitivní vývoj zaznamenala loni ČMSS i v oblasti spoření. Počet nových spořicích smluv dosáhl téměř 175 tisíc, což je meziročně o 15 procent více. Stavební spoření mezi zajištěnými produkty přináší nadstandardní výnos kolem 3,5 procenta.  Průměrná výše cílové částky v loňském roce dosáhla 417 tisíc korun.

„Novým trendem loňského roku bylo, že jsme dokázali přitáhnout více mladých klientů a lidí, kteří doposud se stavebkem neměli žádnou zkušenost. Mladí lidé si uvědomují, že po nových regulacích nedosáhnou na 100% úvěr na bydlení a proto chtějí být na budoucnost připraveni – a stavebko je pro ně zjevně nejvhodnější cestou,“ vysvětlil Jochen Maier.

Pozitivní je podle Maiera i výhled na rok 2019, kde se dá očekávat další nárůst zájmu o spořicí smlouvy i další nadprůměrný úvěrový rok. „Rozdíl v úrokových sazbách zajištěných úvěrů se bude dále zvyšovat ve prospěch stavebních spořitelen, které nemusejí tak rychle reagovat na tržní sazby. A ve spoření ani nadále nebude jiný bezpečný produkt, který by výnos ze stavebka předčil,“ uzavřel Maier.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

Kontakt: Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí ČMSS, Vinohradská 3218/169, 100 17 Praha 10, e-mail: tomas_kofron@cmss.cz, tel.: +420 225 222 106

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 7,8 milionu smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, zhruba každý pátý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).