Po získání domu přichází jeho rekonstrukce do dvou let

Podle průzkumu agentury NMS market research pro Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS) dochází po získání rodinného domu brzy k jeho rekonstrukci. Téměř polovina nových majitelů domů (45 %) spustí rekonstrukci svého bydlení do 2 let od získání domu, dalších 22 % rekonstrukci v tomto období plánuje. Plná čtvrtina dotázaných přitom s rekonstrukcí začíná okamžitě po nabytí nemovitosti, ať už koupí, dědictvím, získáním daru či jiným způsobem.

„Potřeba rekonstrukcí souvisí se zastaralým bytovým fondem, polovina domů a bytů v ČR je starší 40 let. Pokud klient koupí starší nemovitost, zpravidla počítá s tím, že bude nutná její rekonstrukce,“ uvedl k výsledkům výzkumu předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura. Nejčastěji je přitom nutná rekonstrukce střechy (20 %), topení, vody a plynu (20 %), oken či zateplení. Pokud jde o rekonstrukce konkrétních místností, tak první na řadě jsou koupelny a toalety, následují kuchyně, často dochází i k modernizaci garáže.

Náklady na větší rekonstrukce se stavebním povolením se nejčastěji pohybují kolem 750 tisíc korun (medián 750 tisíc, průměr se ale vyšplhal na 1,1 milionu korun). „To je přitom výrazně více, než jsou původní očekávání, kde se mediánová cena pohybuje kolem 500 tisíc korun. A právě zde je nejsilnější pozice stavebních spořitelen. Pro jejich úvěr není nutná zástava nemovitosti, jsou přitom až třikrát levnější než spotřebitelské úvěry,“ dodal Staňura. Mediánová cena menších rekonstrukcí bez nutnosti stavebního povolení se pohybuje kolem 250 tisíc korun.

Respondenti nejčastěji zvládnou rekonstrukci ze svých úspor, pokud však hledají úvěr, první volbou je úvěr od stavební spořitelny. Při hledání úvěru přitom nejčastěji míří do své banky, zároveň ale srovnávají podmínky půjčky s jinými institucemi, důležité jsou pro ně obecně výhodné podmínky, konkrétní úroková sazba, ale i příjemné jednání a doporučení z nezávislých zdrojů.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 5,6 milionu smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, téměř každý čtvrtý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).