Průměrný byt je větší než před 30 lety, zájem o menší byty ale začíná růst

Obyvatelé České republiky bydlí v průměru ve větších bytech než před sametovou revolucí. Zatímco na konci komunismu činila průměrná obytná plocha na bytovou jednotku 45 metrů čtverečních, nyní se pohybuje kolem 78 metrů čtverečních. Zároveň přitom klesl průměrný počet osob žijících v jednom bytě – z 2,8 na 2,3 osoby.

Zatímco před 30 lety byly tedy zvykem spíše menší byty s méně pokoji, v současné době je i vyšší počet obytných místností na jeden byt. Ten se zvýšil z průměrných 2,6 na 3,7 místností. „Nejběžnější byty před 30 lety měly uspořádání 2+1, nyní je podle našich zkušeností nejčastějším standardem bytových jednotek 3 nebo 4+kk,“ vysvětluje předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

„Z tohoto pohledu lidé bydlí lépe než před 30 lety, mají větší byty a bydlí v nich méně lidí. Možnost a dostupnost půjček umožnila řadě domácností pořídit si větší byt, dříve se osamostatnit a postavit na vlastní nohy,“ dodává Tomáš Kořínek. „Zajímavý nicméně bude budoucí vývoj, kvůli rostoucím cenám vidíme už dnes návrat k menším bytům a letošní vývoj ovlivněný koronavirovou situací zájmu o menší byty také nahrává,“ uzavřel.

Aktuální průzkum ČMSS provedený na vrcholu koronavirové krize potvrdil, že větší část domácností se chce stále stěhovat do většího bydlení, nicméně pozvolna roste i zájem o menší byty. Do většího bydlení se chce stěhovat 28 % domácností, 18 % chce naopak bydlet v menším, často kvůli nižší ceně.

Nicméně z celoevropského pohledu české byty stále patří mezi ty menší. Průměr ve všech zemích Evropské unie je 96 metrů čtverečních, okolo tohoto průměru se pohybují i sousední Rakousko či Německo. Vůbec největší byty z Evropanů mají v průměru na Kypru s více než
140 metry čtverečními, následují země Beneluxu, skandinávské státy, ale i Portugalsko
či Španělsko. Naopak na opačném konci je se 45 m2 Rumunsko, následují pobaltské země
a Bulharsko.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a jedním z největších poskytovatelů úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 8 milionů smluv. ČMSS jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, zhruba každý pátý dům či byt v ČR byl postaven
či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Stoprocentním vlastníkem ČMSS je ČSOB.

Kontakt: Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí ČMSS, Vinohradská 3218/169, 100 17 Praha 10, e-mail: tkofron@csob.cz, tel.: +420 225 222 106