Průzkum ČMSS: Rozhodování opatrovnických soudů bylo pro polovinu populace velkým omezením Zájem o smlouvy o stavebním spoření letos poroste

Z průzkumu IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS) vyplynulo, že 50 % klientů by neuzavřelo dětskou smlouvu při vědomí, že o výpovědi smlouvy rozhoduje soud. Smlouvu by za takové podmínky uzavřelo jen 32 procent dotázaných (zbývající část dotázaných není rozhodnutá). Naopak bez povinnosti rozhodování soudu by počet lidí, kteří by svým dětem stavební spoření uzavřeli, vzrostl na plných 59 %, tedy téměř na dvojnásobek.

ČMSS v loňském roce kvůli této zákonné úpravě uzavřela o 13 tisíc dětských smluv méně. „Průzkum potvrdil, že pro řadu klientů byly soudy skutečně velkou překážkou, představovalo to pro ně stres, časovou i administrativní zátěž. S koncem této podmínky počítáme s výrazným oživením nárůstu zájmu,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

Do začátku dubna platila zákonná úprava, podle které bylo smlouvu o stavebním spoření vedenou na jméno dítěte možné ukončit pouze se souhlasem opatrovnického soudu. Legislativním procesem prošla v minulých týdnech novela zákona, která umožňuje ukončení dětské smlouvy i bez zásahu soudu. Stačí, když se na jejím ukončení domluví všichni zákonní zástupci a vyprší šestiletá vázací doba smlouvy. Novela je účinná od začátku dubna.

Ukončení povinnosti o rozhodování soudů je jedním z faktorů, které by letos měly přispět k nárůstu zájmu o nové smlouvy. Zájem bude silnější i kvůli zajímavým úrokovým sazbám, při kterých klient po započítání státní podpory může získat výnos 3,5 % ročně po dobu šesti let. „Žádný jiný bezrizikový produkt na českém trhu takový výnos nenabízí. Počítáme s tím, že v letošním roce uzavřeme minimálně o 10 procent více smluv než loni,“ uzavřel Vladimír Staňura. ČMSS v loňském roce uzavřela 185 tisíc smluv o stavebním spoření.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

  

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 5,6 milionu smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, téměř každý čtvrtý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS více než 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).