Stavební spořitelny letos zvýší prodej smluv přes 500 tisíc kusů

Podle předpokladu Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) poroste i v letošním roce zájem klientů o stavební spoření. „Mezi zajištěnými produkty stavebko stále nabízí suverénně nejvyšší výnos a k žádnému dramatickému růstu spořicích sazeb jiných produktů podle nás nedojde. Stavebním spořitelnám navíc může nahrávat fakt, že na pořízení vlastního bydlení bude nutné mít naspořenou část hodnoty nemovitosti a pro tento účel je stavebko ideální produkt,“ vysvětlil předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

Podle ČMSS by se tak zájem v letošním roce měl zvýšit o zhruba 10 % a na konci roku by se stavební spořitelny měly pohybovat nad úrovní 500 tisíc nových spořicích smluv,  zatímco loni to bylo zhruba 480 tisíc kusů.

Další velmi silný rok čeká stavební spořitelny i v úvěrování. Stavební spořitelny v posledním roce drží své průměrné sazby pod hypotékami, což bude i nadále faktor, který bude hrát ve prospěch klientů. Rok 2018 byl pro stavební spořitelny mimořádný, když podle předběžných dat uzavřely úvěry za více než 72 miliard korun.

I rok 2019 by měl patřit mezi nejlepší úvěrové roky za posledních deset let. Na trhu se nicméně projeví několik silných vlivů, především vysoké ceny nemovitostí, rostoucí úrokové sazby a regulace směřující k omezení trhu. „Podle našeho průzkumu regulace zhorší přístup k úvěrům téměř pětině klientů. Přesto nás ale čeká další silný rok, počítáme s tím, že vliv regulací dokážeme částečně nahradit kvalitnější obsluhou a rychlejším procesem zpracování úvěru,“ uvedl Tomáš Kořínek s tím, že stavebním spořitelnám budou nahrávat nadále výhodné úrokové sazby.

„Rozdíl mezi úročením hypoték a úvěrů od stavebních spořitelen by se měl dále zvyšovat ve prospěch stavebních spořitelen, v průběhu roku by naše úvěry měly být až o půl procentního bodu levnější než hypotéky,“ dodal.

ČMSS s ohledem na tyto předpoklady očekává, že úvěrový trh klesne zhruba o 10 procent a objem poskytnutých úvěrů se bude pohybovat kolem 65 miliard korun. „To by byl pořád velmi nadprůměrný rok a druhý nejlepší výsledek za posledních 10 let,“ uzavřel Tomáš Kořínek.

Tisková zpráva ke stažení (PDF)

Kontakt: Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí ČMSS, Vinohradská 3218/169, 100 17 Praha 10, e-mail: tomas_kofron@cmss.cz, tel.: +420 225 222 106

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 7,8 milionu smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, zhruba každý pátý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).