Studie ČMSS: Půlka českých domácností chystá rekonstrukci

České domácnosti chtějí pokračovat ve vylepšování svého bydlení. Z aktuálního průzkumu IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS) vyplývá, že téměř polovina (48 %) dotázaných chystá rekonstrukci svého bytu nebo domu. „Český bytový fond je oproti západní Evropě stále zastaralý, tři čtvrtiny bytů a domů jsou starší 20 let, polovina dokonce přes 40 let. Situace se přitom výrazněji nelepší, nových bytů a domů přibývá jen velmi málo,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

„Nejčastěji lidé rekonstruují koupelny a kuchyně,“ dodal s tím, že nejčastěji rekonstrukci financují s pomocí svých naspořených prostředků.  Pokud se rozhodnou pro úvěr, na prvním místě volí půjčku od stavební spořitelny. „Více než polovina překlenovacích úvěrů míří na rekonstrukce bydlení, zhruba třetina je použita na koupi nemovitosti a méně než 10 % na výstavbu,“ dodal.  

Rekonstrukce tak velkým tématem budou i do budoucna. „Pro rekonstrukce a modernizace je tady obrovský prostor, v nejbližších letech budou své bydlení zvelebovat až dva miliony českých domácností,“ dodal Tomáš Kořínek.

Náklady na rekonstrukce se zpravidla pohybují v řádu stovek tisíc korun, zhruba do půl milionu. Pro takovou částku je složitější získat výhodnou hypotéku, navíc je nutná zástava nemovitosti. Naopak průměrné výše spotřebitelských úvěrů se pohybují kolem 100 tisíc korun. „Proto klienti nejčastěji volí úvěr od stavební spořitelny, kde získají nižší úrokové sazby a navíc nemusejí dávat nemovitost do zástavy,“ vysvětlil Tomáš Kořínek.

Průzkum uskutečnila agentura IBRS v červnu 2019 na 1000 respondentech z celé České republiky.


Tisková zpráva ke stažení (PDF)

Kontakt: Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí ČMSS, Vinohradská 3218/169, 100 17 Praha 10, e-mail: tomas_kofron@cmss.cz, tel.: +420 225 222 106

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a jedním z největších poskytovatelů úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela více než 7,8 milionu smluv. ČMSS jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, zhruba každý pátý dům či byt v ČR byl postaven či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Stoprocentním vlastníkem ČMSS je ČSOB.