Zájem o dětské smlouvy o stavebním spoření po změně zákona roste

Od dubna platí novela zákona, která ruší povinnost rozhodování opatrovnických soudů při ukončení smlouvy o stavebním spoření vedené na jméno dítěte. „Tato nesystematická právní úprava byla pro řadu rodičů velkou překážkou. Představovala pro ně stres, časovou i administrativní zátěž. Nyní se potvrzuje, že odstranění této podmínky přispěje k nárůstu zájmu o stavební spoření. Pokud rodiče hledají bezpečný produkt se zajímavým výnosem, stavební spoření je první volbou,“ uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Vladimír Staňura.

ČMSS letos ve 2. čtvrtletí uzavřela přes 10.300 prvotních smluv uzavřených na jméno dítěte. Oproti 6700 smlouvám v 1. čtvrtletí to představuje mezičtvrtletní nárůst o 68 %. Dětské smlouvy tak přispěly k nárůstu zájmu o stavební spoření, ČMSS v 1. pololetí uzavřela o 20 % více smluv než v prvním pololetí roku 2015. „Zatímco v 1. čtvrtletí tvořily dětské smlouvy 14 % naší celkové produkce, ve 2. čtvrtletí už to bylo 19 %,“ dodal Vladimír Staňura.

Z loňského průzkumu IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS) vyplynulo, že 50 % klientů by neuzavřelo dětskou smlouvu při vědomí, že o výpovědi smlouvy rozhoduje soud. Smlouvu by za takové podmínky uzavřelo jen 32 procent dotázaných (zbývající část dotázaných není rozhodnutá). Naopak bez povinnosti rozhodování soudu by počet lidí, kteří by svým dětem stavební spoření uzavřeli, vzrostl na plných 59 %, tedy téměř na dvojnásobek.

Do začátku dubna platila zákonná úprava, podle které bylo smlouvu o stavebním spoření vedenou na jméno dítěte možné ukončit pouze se souhlasem opatrovnického soudu. Legislativním procesem prošla novela zákona, která umožňuje ukončení dětské smlouvy i bez zásahu soudu. Stačí, když se na jejím ukončení domluví všichni zákonní zástupci a vyprší šestiletá vázací doba smlouvy. Novela je účinná od začátku dubna.


Tisková zpráva ke stažení (PDF)

O ČMSS:

Českomoravská stavební spořitelna je největší českou stavební spořitelnou a největším poskytovatelem úvěrů v České republice. Vznikla v roce 1993 a od té doby uzavřela téměř
6 milionů smluv. ČMSS v roce 2015 jako první finanční instituce v ČR překonala hranici 1 000 000 poskytnutých úvěrů, téměř každý čtvrtý dům či byt v ČR byl postaven
či rekonstruován za pomoci peněz od Lišky. Aktuálně má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů. Akcionáři ČMSS jsou ČSOB (55 %) a Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %).